Konumuz ısı yalıtımı ancak bu başlığın altında izolasyondan çok daha fazlası yatıyor. Yapacağınız herhangi bir yapı olsun ya da daha farklı bir şey olsun, sistemi üzerine oturtabilmeniz için öncelikle temelinin sağlamlığını ayarlamanız icap eder. Yapacağınız yapı büyük ve geniş ise 1-2 parçanın birleşimi ile inşa etmek imkansız olacaktır. Bunu görsel olarak nitelendirmek gerekirse bir evin 4 kolonu üzerinden düşünebilirsiniz. Sadece çimento yani beton ve demirlerden oluşur en küçük yapı taşı olarak. Yalnız siz sadeliğe anlam katmak isterseniz içerisine çeşitli bileşenler katarsınız yani izolasyonlar gibi. Bir kolon üzerinden değil de boşlukların geçiş noktaları üzerinden bu şekilde değerlendirebilirsiniz.

Bir yapı yapmak istediğinizde yapacağınız yapı sadelik taşıyacaksa ileriye dönük standart problemler ile karşılaşmanız çok olası olacaktır. Bu problemler her yapıda olduğu gibi en başta su problemi olacaktır. Su denilen etken yer altından tutun tavana kadar hatta ve hatta evin içerisindeki mutfak ve özellikle banyo gibi hatta üzerine tesisat borularının patlama olasılıkları gibi her alanda problem çıkartabilir. Ve bu problemlerin de çözümü her halükarda var olmuş olsa da bu çözümlerin size yükleyeceği maliyetler de çözümler kadar fazla olacaktır. Maliyetlerini geçtik diyelim sizlere uğratacağı kafa ağrısı yani uğraşılar da cabası olacaktır. Kısaca usta tutulacak, sızıntıların problemli alanları belirlenecek, gerekirse var olan yapı kırılabilecek. Tabi bu çözümler biraz eskide kaldı. Yeni teknolojiler ile sıva ya da bant çekimi ile su izolasyonları yapılması gayet mümkün. Ancak bir orijinalliğin üzerine örnek olarak bir son model araba düşünebilirsiniz, bu arabanın taraflarına kaydı geçmiş çiziklerine karşı devamlı yama yapmak ya da boya çekmek ne kadar uğraştırıcı ve görüntü bozukluğu olacak ise bunu ev için de düşünebilirsiniz.

 Enerji maliyetlerinin fazlasıyla yükseldiği bugünümüzde Sprey poliüretan püskürtme köpük uygulaması, eskiyen yada  yalıtım  eksikliği bulunan çatıyı tekrardan yapmaya ihtiyaç olmadan, kapalı hücre yapısı sayesinde ısı yalıtımı  özelliği ile benzersiz çatı yalıtımı ve konfor sağ­lamaktadır. Mevcut olan evlerin çatı kirişleri normalde sa­dece 10-14 cm kalınlığında olduğundan dolayı, çatı kiriş­lerinin arasına sıradan malzemelerle uygulanan ısı yalıtımı uygulamaları hem uygulama biçimi hem de bugünkü ısı yalıtımı ihtiyaçlarını karşılamaya yeterli değildir.

Yapı sadeliğine karşı donanımlı yapı yapmak her zaman mümkün olmayabilir, maliyetler açısından. Ancak bazı donanımların da gerekli olanları vardır. Su izolasyonu gibi. Eğer en başta bu izolasyonu yaptırırsanız yukarıda sayılanlar ve verilen örneklerin bir düzinesini en başta atlatmış olursunuz.