Poliüretan Sprey ile enerji tasarrufu

Poliüretan Sprey köpük uygulaması sprey teknoloji ile binaların ısı yalıtımı ihtiyacını en fazla hissettiği çatı ısı yalıtımı ve bodrum tavan ısı yalıtımı ve dublex dairelerde çatı arası ısı yalıtımı bölgelerinde mükemmel performans göstermektedir.

Poliüretan Sprey sıkma köpük uygulandığı bölgede yaşam alanı içerisinde üretilen sıcak ve soğuk havanın mekan içerisinde kalmasını sağlayarak ısıtma ve soğutma enerjisine, sprey poliüretan kalınlığı ile doğru orantılı olarak %30-%50 arasında net enerji tasarrufu sağlamaktadır.

Poliüretan sprey nedir ?

Poliüretan sprey

Bu durumu şöyle açıklayabiliriz. Poliüretan Sprey sıkma köpük uygulandığı yüzeyde sıcak ve soğuk hava geçirimsizliğinin artıracağı için uygulandığı çatı betonu ve daire zemin betonu uygulama sonrası 1. Gün ısınır/soğur ve sonrasında ısınamayacağı/soğumayacağı için sprey poliüretan köpük uygulaması sayesinde enerji tasarrufu sağlamaya başlanacaktır.Sprey Poliüretan köpük uygulamasının en temel avantajı yerinde imalat/uygulama esasına dayalı olması ve direk ısı yalıtımı ihtiyacı olan yüzeye püskürtülmesidir. Bunun yanında sprey teknolojisi ile ek yerinin olmaması en temel bir diğer avantajıdır. Çünkü Poliüretan Sprey  ısı yalıtım uygulaması ek yeri olmadığı için ısı kaplarına müsaade etmeyerek ısı köprüsü dediğimiz ısı kaçak ve kayıplarına geçit vermemektedir.

Mobil uygulama aracı ve ekibi uygulama alanına giderek gerekli ön uygulama yüzeyi ve çevresi incelemeleri sonrasında elektrik bağlantısı yapılır daha sonra makine ve kompresör sistemi çalıştırılır. Hortum ısınması için 30-45 dk beklemeye geçilir. Bu bekleme süresinde hortum sistemi uygulama mahalline çekilerek Sprey Poliüretan uygulamasına geçilir. Bir sonraki yazımızda polyurea sprey uygulaması hakkında daha detaylı bilgi vereceğiz.