Polyurea teknik bilgi ve Polyurea Bilgi

İzosiyanat ve sentetik poliol sistemlerin karışımdan tüketilen iki bileşenli bir elastomer yüzey kaplama sistemidir. Sprey ile uygulanabilen hızlı koruyan bir sistemidir. Ayrıca yüksek performans ve sınırsız uygulama kalınlığı gibi özelliklerinden dolayı çeşitli alanlarda ve yüzeylerde uygulanması mümkündür.

Polyurea iki reaktif bilişenin hacime 1:1 oranda karıştırılması ile oluşan bir elastomerdir.

Sprey Polyurea Teknik Bilgi

A komponenti propolimer MDI lardan B komponenti amin ve polieteraminlerden oluşan, çok yüksek mekanik ve kimyasal dayanıma sahip, çok hızlı kürleşebilen bir kaplama ve yalıtım malzemelesidir. Kullanılan MDI ın aromatik veya alifatik olmasına bağlı olarak iki tipi vardır ve bugün piyasada kullanılan poliüreaların büyük bir kısmı aromatik polyureadır.

İlk püskürtülebilir polyurealar piyasaya 1990′ ların sonlarında taşınabilir ve ticari açıdan kolay bulunabilir ekipmanlar kullanılarak uygulanabilen çok komponentli kaplama sistemleri olarak çıkmıştır. Kullanılan formülasyon ve uygulamalar sayesinde polyurealari birkaç saniye içinde hammaddenin ürüne ve hizmete dönüştüğü sistemlerdir. Günümüzde Polyurea’ nın çok farklı uygulamaları yüksek basınçlı sprey makineleri ile başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Bu makinelerden beklenen performans komponentleri 160-170 bar basınçlara ve 70-80 derece sıcaklıklara ulaştırabilmesidir.

Polyurea kaplamalar genellikle beton ve çelik yüzeylerin korozyon ve aşınmaya karşı korunması için uygulanmaktadır. Bunun yanında kamyon-kamyonet kasa zeminlerinde, ticari araç iç kısım kaplamasında, inşaat temellerinin bahçalanmasında, binek hayvan karavanlarının zemininde, çıplak ya da sprey köpük ile izole edilmiş sanayi tipi boruların aşınmaya karşı kaplamasında ve arıtma tesisi tanklarının izolasyonunda vb yerlerde polyurea kullanılmaktadır. Çok yüksek fiziksel ve kimyasal mukavemete sahip olan kaplama endüstriyel zeminlerde de kolaylıkla kullanılabilmektedir.

Polyamin Polyurea Teknik Bilgi ve Fiziksel Özellikleri:

Geleneksel sistemlerle karşılaştırıldığında polyureanın hızlı kürleşme özelliği, uygulayıcı ve nihai kullanıcılar için tercih sebebi oluşturmaktadır.

Polyurea elastomer %100 Saf ve Aromatik olarak sınıflandırılır.

Polyurea tüm dünyanın bilinen kaplama teknolojisindeki en son gelişmesidir. Onun aşırı dayanıklılığı epoksiden 20 kat daha güçlü yapar.

%100 sağlamlık, %350+ y kadar uzama. Ekyerleri için maksimum esneklik, müşteri talebine göre renk seçeneği. Bütün kaçakları ve sızıntıları engeller.

Aşınmazi sıkıştırma ve yıpranmaya dayanıklıdır. -40 C ile +180 C Çalışma sıcaklık aralığı ve herhangi bir kalınlıkta ve tek kat olarak uygulanabilir. İçme suyu ile temas için uygundur. Yüksek yoğunluklu ve sızdırmazlık sağlar. Solvent içermez. VOC içermez. Asit tuz ve alkali ortamlara dayanıklıdır. Uygun hazırlanmış yüzeye mükemmel bağ sağlar. Çelik, beton, ahşap, geotekstil fiberglas ve EPS gibi yüzeylere rahatlıkla uygulanabilir. Yırtmalara karşı dayanıklıdır. Kür süresi 3-5 saniyedir. Reaksiyon sonucu 24 saatten azdır. Kimyasal dirençi çok iyidir. Soğukta ve sıcakta stabilir.

Sprey Polyurea’ nın Kullanım Alanları ve Polyurea Teknik Bilgileri

Hızlı uygulanabilme ve sınırsız renk seçeneğiyle beton, metal, ahşap gibi her türlü yüzeyde uygulabilir. Su geçirmezlik ve yüksek dayanıklılık özelliğiyle gerçek ve doğru çözünler sunar.

Teras, balkon ve çatı su yalıtımında, temel ve perde beton su yalıtımındai içme suyu depo yalıtımı ve balık yetişmede, havuzlarda, su parkları ve yapay göllerde, atık su ve barajlarda, sulama kanallarında, depolama tanklarının iç ve dış yüzeylerinde, beton ve metal boruların kaplanmasında, beton zeminlerde, gıda üretim ve depolama alanlarında, liman, denizcilik ve güverte alanlarında, otoyol, tünel ve köprülerde, araç park alanlarında, taşıma araçları ve vagonlarda, spor alanları ve oluklarında, yeşil çatılarda, mimari tasarımlarda, savunma sanayinde patlama hafifletici olarak, ağır koruma gerektiren yerlerin kaplamasında, korozyon önleme amaçlı her türlü yüzeyde, aşınma dayanımlı her tür yüzeyde, sismek dalga ve sarsıntı hafifletmede uygulama yapılmaktadır.

Günümüzde çeşitli su yalıtım ürünleri bulunmaktadır. Bu ürünlerin bazıları UV altında kullanılır, bazıları kullanılmaz. Bazıları su göllenmelerinde, bazıları sadece akıp giden su izolasyonlarında kullanılır. Esnektir, sert ve kırlgandır. Bazıları ek yersiz, bazıları ise ek yerlidir. Bazıları kimyasallara karşı dirençlidir, bazıları kullanılamaz. Bu örnekleri fazlası ile sıralayabiliriz. Ancak, “Tüm bu olumsuzlukları giderebilecek kullanıldığı alanda problemlerimizi çözecek bir ürün var mı? diye kendimize sorabiliriz. Bizlerin yaşadığı bu problemler elbette piyasa geri dönüşleri ile üreticileri farklı ve yeni ürünler üretme arayışına sokmuştur. İşte, polyurea bu çalışmalar sonucunda karşımıza çıkmış mucizevi bir çözümdür.

Polyurea teknik bilgi ve Bazı özelliklerinden bahsedecek olursak;

Pigmentleme sistemi ile sonsuz renk seçeneğine sahiptir. Anti statik değildir. Uygulama sonrası gözeneksiz, ek yersiz, düz bir satıh oluşturur. Birçok kimyasala karşı dayanıklıdır. Ayrıca, su yalıtımı sağlar ve elastiktir. %100 – 500+ oranında elastikiye- ti olan bu ürün, uygulandığı yapıyla ortak çalışarak, ilerleyen zamanlarda meydana gelebilecek çatlaklıkları önleyecektir. Ürün uygulandıktan sonra %100 katı bir hale gelir. İç ve dış mekan kaplamalarında darbeden dolayı oluşabilecek birçok hasarın önüne geçer. Dekoratif görünümlü olması haricen başka bir kaplama gerektirmez ve lokal olarak onarılabilir. Ayrıca, her türlü yatay ve dikey zemine, akma olanaksızın püskürtülebilir. Günde tek makine ile 0 – 1500 m2 zemin kaplama imkanı sunar. Bu özelliği ile projelerin çok daha kısa sürelerde tamamlanmasına olanak tanır. Çizilmesi ve zarar görmesi çok zor olan bir malzemedir, hijyeniktir.

  1. Birçok kimyasala, solvente ve asite karşı dayanıklıdır.
  2. Korozyana karşı güçlü bir bariyerdir.
  3. Çok düşük ve yüksek sıcaklıklara dayanımı vardır.
  4. Yüksek darbe ve aşınma dayanımı olan güçlü bir membran ve aynı zamanda yüzey kaplama malzemesidir. Uygulama alanları su izolasyonu ve yüzey kaplama amacı ile uygulanır. Çatılar ve teras zeminleri, ıslak hacimli yüzeyler, açık kapalı otoparklar, metal yüzeylerin korunması, perde beton yalıtımları, marinalar, havuzlar, su depoları, endüstriyel alanların yüzey kaplamaları vb.

Sprey Polyurea teknik bilgi ve Fiziksel Özellikler

Kürlenmiş filmin özelliği Birim Test Metodu
Shore A Sertliği 91
Shore D Sertliği 43
Gerilme Dayanımı (MPa) 14,5 D 53504
Kenar Yırtılması (N/mm) 59,8 D 53515
Köşe Yırtılması (N/mm) 30,3 D 53507
Uzama (%) 350 D 53504
Aşınma Direnci (mg wt loss) 1000 devirde 100 mg dan az
Jel Zamanı (saniye) 3
Kürlenme Zamanı(saniye) 5

Sprey Polyurea teknik bilgi ve Kimyasal Özellikler

KİMYASAL DİRENÇ ASTM D 3912
MENANOL D SULFÜRÜK ASİT /%5 A
BENZİN C SULFÜRÜK ASİT /%10 A
DİZEL A HİDROKLORİK ASİT /%5 A
TOLUEN E HİDROKLORİKASİT /%10 A
MTBE B FOSFORİK ASİT /%10 A
%5 MTBE/BENZİN B AMONYUM HİDROKSİT /%10 A
MOTOR YAĞI C AMONYUM HİDROKSİT /%20 A
HİDROLİK SIVI A SODYUM HİDROKSİT /%10 A
2-METİLBÜTAN A SODYUM HİDROKSİT /%20 A
SU/ODA SICAKLIĞINDA A SODYUM HİDROKSİT /%50 C
SU/82OC, 14 GÜN A SODYUM HİDROKSİT /%1; 50oC, 14 GÜN C
%10NaCI/SU/ODA SIC: A POTASYUM HİDROKSİT /%10 A
%10NaCI/SU/50 oC 14GÜN A POTASYUM HİDROKSİT /%20 C
%10 ŞEKER/SU A ASETİK ASİT /%10 A
JET YAKITI A1 A NİTRİK ASİT /%10 D
BIODIZEL D NİTRİK ASİT /%20

 

Polyurea teknik bilgi

Polyurea teknik bilgi